RMCF2512FT6R20
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RMCF2512FT6R20
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
2512 (6432 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 6.2 OHM 1% 1W 2512
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Power Rating :
1W
Package / Case :
2512 (6432 Metric)
Factory Lead Time :
20 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Construction :
RECTANGULAR
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Contact Plating :
Tin
Height :
700μm
Mount :
Surface Mount
Tolerance :
±1%
Published :
Size / Dimension :
0.248Lx0.126W 6.30mmx3.20mm
Series :
RMCF
Voltage - Rated :
500V
Ratings :
AEC-Q200
Packaging :
Tape and Reel (TR)
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Terminations :
2
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Pbfree Code :
yes
Max Power Dissipation :
1W
Radiation Hardening :
No
Resistance :
6.2Ohm