RMCF2512FT68K1
Mfr.Part #
RMCF2512FT68K1
Description
RES 68.1K OHM 1% 1W 2512
700μm
ECCN Code :
EAR99
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Voltage - Rated :
500V
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Tolerance :
±1%
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
JESD-609 Code :
e3
Number of Terminations :
2
Max Power Dissipation :
1W
Power Rating :
1W
Resistance :
68.1kOhm
Lead Free :
Lead Free
Size / Dimension :
0.248Lx0.126W 6.30mmx3.20mm
Datasheets
RMCF2512FT68K1
Stackpole Electronics, Inc. RMCF2512FT68K1
FIXED RESISTOR RMCF Series, Thick Film, 68.1kOhm, ±1%, -55°C~155°C