RMCF2512FT63R4
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RMCF2512FT63R4
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
2512 (6432 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 63.4 OHM 1% 1W 2512
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Tolerance :
±1%
Feature :
Automotive AEC-Q200
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Published :
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Power Rating :
1W
Series :
RMCF
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Mount :
Surface Mount
Radiation Hardening :
No
Package / Case :
2512 (6432 Metric)
Height :
700μm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Construction :
RECTANGULAR
Size / Dimension :
0.248Lx0.126W 6.30mmx3.20mm
Contact Plating :
Tin
Pbfree Code :
yes
Composition :
Thick Film
Number of Terminations :
2
JESD-609 Code :
e3
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Resistance :
63.4Ohm
Factory Lead Time :
20 Weeks
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated :
500V
Ratings :
AEC-Q200
Datasheets
RMCF2512FT63R4
Stackpole Electronics, Inc. RMCF2512FT63R4
FIXED RESISTOR RMCF Series, Thick Film, 63.4Ohm, ±1%, -55°C~155°C