RMCF2512FT620K
Mfr.Part #
RMCF2512FT620K
Description
RES 620K OHM 1% 1W 2512
Chip Resistor - Surface Mount
Voltage - Rated :
500V
Power Rating :
1W
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Resistance :
620kOhm
Tolerance :
±1%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
yes
Feature :
Automotive AEC-Q200
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
JESD-609 Code :
e3
RMCF
Radiation Hardening :
No
Size / Dimension :
0.248Lx0.126W 6.30mmx3.20mm
Construction :
RECTANGULAR
Datasheets
RMCF2512FT620K
Stackpole Electronics, Inc. RMCF2512FT620K
FIXED RESISTOR RMCF Series, Thick Film, 620kOhm, ±1%, -55°C~155°C