RMCF2512FT5R90
Mfr.Part #
RMCF2512FT5R90
Description
RES 5.9 OHM 1% 1W 2512
FIXED RESISTOR
Ratings :
AEC-Q200
Tolerance :
±1%
Pbfree Code :
yes
Published :
Resistance :
5.9Ohm
Power Rating :
1W
JESD-609 Code :
e3
Max Power Dissipation :
1W
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Size / Dimension :
0.248Lx0.126W 6.30mmx3.20mm
Voltage - Rated :
500V
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Temperature Coefficient :
±400ppm/°C
ROHS3 Compliant
Datasheets
RMCF2512FT5R90
Stackpole Electronics, Inc. RMCF2512FT5R90
FIXED RESISTOR RMCF Series, Thick Film, 5.9Ohm, ±1%, -55°C~155°C