RMCF2512FT5R23
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RMCF2512FT5R23
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
2512 (6432 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 5.23 OHM 1% 1W 2512
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Tolerance :
±1%
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated :
500V
Composition :
Thick Film
JESD-609 Code :
e3
Ratings :
AEC-Q200
Construction :
RECTANGULAR
Height :
700μm
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Series :
RMCF
Factory Lead Time :
20 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
5.23Ohm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Pbfree Code :
yes
Temperature Coefficient :
±400ppm/°C
Feature :
Automotive AEC-Q200
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Terminations :
2
Mount :
Surface Mount
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Package / Case :
2512 (6432 Metric)
Radiation Hardening :
No
Size / Dimension :
0.248Lx0.126W 6.30mmx3.20mm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Power Rating :
1W
Contact Plating :
Tin
Datasheets
RMCF2512FT5R23
Stackpole Electronics, Inc. RMCF2512FT5R23
FIXED RESISTOR RMCF Series, Thick Film, 5.23Ohm, ±1%, -55°C~155°C