RMCF2512FT5K49
Mfr.Part #
RMCF2512FT5K49
Description
RES 5.49K OHM 1% 1W 2512
Tolerance :
±1%
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Voltage - Rated :
500V
Resistance :
5.49kOhm
AEC-Q200
JESD-609 Code :
e3
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Power Rating :
1W
yes
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.248Lx0.126W 6.30mmx3.20mm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Power Dissipation :
1W
Datasheets
RMCF2512FT5K49
Stackpole Electronics, Inc. RMCF2512FT5K49
FIXED RESISTOR RMCF Series, Thick Film, 5.49kOhm, ±1%, -55°C~155°C