RMCF2512FT590R
Mfr.Part #
RMCF2512FT590R
Description
RES 590 OHM 1% 1W 2512
Resistance :
590Ohm
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Voltage - Rated :
500V
JESD-609 Code :
e3
Power Rating :
1W
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Size / Dimension :
0.248Lx0.126W 6.30mmx3.20mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Tolerance :
±1%
Datasheets
RMCF2512FT590R
Stackpole Electronics, Inc. RMCF2512FT590R
FIXED RESISTOR RMCF Series, Thick Film, 590Ohm, ±1%, -55°C~155°C