RMCF2512FT590K
Mfr.Part #
RMCF2512FT590K
Description
RES 590K OHM 1% 1W 2512
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Voltage - Rated :
500V
Size / Dimension :
0.248Lx0.126W 6.30mmx3.20mm
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
2
JESD-609 Code :
e3
Power Rating :
1W
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Tolerance :
±1%
Resistance :
590kOhm
ECCN Code :
EAR99
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
1 (Unlimited)
Datasheets
RMCF2512FT590K
Stackpole Electronics, Inc. RMCF2512FT590K
FIXED RESISTOR RMCF Series, Thick Film, 590kOhm, ±1%, -55°C~155°C