RMCF2512FT53R6
Mfr.Part #
RMCF2512FT53R6
Description
RES 53.6 OHM 1% 1W 2512
Voltage - Rated :
500V
Resistance :
53.6Ohm
Automotive AEC-Q200
JESD-609 Code :
e3
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
RMCF
ECCN Code :
EAR99
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Size / Dimension :
0.248Lx0.126W 6.30mmx3.20mm
Tolerance :
±1%
Power Rating :
1W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Datasheets
RMCF2512FT53R6
Stackpole Electronics, Inc. RMCF2512FT53R6
FIXED RESISTOR RMCF Series, Thick Film, 53.6Ohm, ±1%, -55°C~155°C