RMCF2512FT523R
Mfr.Part #
RMCF2512FT523R
Description
RES 523 OHM 1% 1W 2512
RMCF
Max Operating Temperature :
155°C
Size / Dimension :
0.248Lx0.126W 6.30mmx3.20mm
Power (Watts) :
1W
Length :
6.2992mm
Thick Film
Width :
3.2004mm
Power Rating :
1W
Supplier Device Package :
Voltage - Rated :
500V
Resistance :
523Ohms
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Published :
Tolerance :
±1%
Number of Terminations :
2
Max Power Dissipation :
1W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Datasheets
RMCF2512FT523R
Stackpole Electronics, Inc. RMCF2512FT523R
RMCF Series, Thick Film, 523Ohms, 1W, ±1%, -55°C~155°C