RMCF2512FT511K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RMCF2512FT511K
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
2512 (6432 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 511K OHM 1% 1W 2512
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Max Power Dissipation :
1W
Voltage - Rated :
500V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
20 Weeks
Height :
700μm
Size / Dimension :
0.248Lx0.126W 6.30mmx3.20mm
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Composition :
Thick Film
Tolerance :
±1%
Contact Plating :
Tin
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Package / Case :
2512 (6432 Metric)
ECCN Code :
EAR99
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Number of Terminations :
2
Construction :
RECTANGULAR
Pbfree Code :
yes
Series :
RMCF
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Power Rating :
1W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ratings :
AEC-Q200
Mount :
Surface Mount
Published :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Feature :
Automotive AEC-Q200
Resistance :
511kOhm