RMCF1210FT6R81
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RMCF1210FT6R81
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 6.81 OHM 1% 1/2W 1210
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Temperature Coefficient :
±400ppm/°C
Factory Lead Time :
20 Weeks
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Pbfree Code :
yes
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Power Rating :
330mW
Construction :
RECTANGULAR
Ratings :
AEC-Q200
Contact Plating :
Tin
Number of Terminations :
2
Composition :
Thick Film
Series :
RMCF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Radiation Hardening :
No
Tolerance :
±1%
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Resistance :
6.81Ohm