RMCF1210FT6M98
Mfr.Part #
RMCF1210FT6M98
Description
RES 6.98M OHM 1% 1/2W 1210
Power Rating :
330mW
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±1%
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
TR, Paper, 7 Inch
JESD-609 Code :
e3
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
Resistance :
6.98MOhm
Surface Mount
Datasheets
RMCF1210FT6M98
Stackpole Electronics, Inc. RMCF1210FT6M98
FIXED RESISTOR RMCF Series, Thick Film, 6.98MOhm, 0.333W 1/3W, ±1%, -55°C~155°C