RMCF1210FT6K80
Mfr.Part #
RMCF1210FT6K80
Description
RES 6.8K OHM 1% 1/2W 1210
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
FIXED RESISTOR
JESD-609 Code :
e3
Power Rating :
330mW
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
ECCN Code :
EAR99
Construction :
RECTANGULAR
Number of Terminations :
2
Height :
711.2μm
Resistance :
6.8kOhm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Max Power Dissipation :
333mW
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
Tolerance :
±1%
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
Datasheets
RMCF1210FT6K80
Stackpole Electronics, Inc. RMCF1210FT6K80
FIXED RESISTOR RMCF Series, Thick Film, 6.8kOhm, 0.333W 1/3W, ±1%, -55°C~155°C