RMCF1210FT649R
Mfr.Part #
RMCF1210FT649R
Description
RES 649 OHM 1% 1/2W 1210
Chip Resistor - Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
Construction :
RECTANGULAR
20 Weeks
Case Code (Imperial) :
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Mount :
Surface Mount
Published :
Tolerance :
±1%
Resistance :
649Ohm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height :
711.2μm
Power Rating :
330mW
Case Code (Metric) :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
RMCF
Max Power Dissipation :
500mW
AEC-Q200
Lead Free :
Contains Lead
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Datasheets
RMCF1210FT649R
Stackpole Electronics, Inc. RMCF1210FT649R
FIXED RESISTOR RMCF Series, Thick Film, 649Ohm, 0.5W 1/2W, ±1%, -55°C~155°C