RMCF1210FT619R
Mfr.Part #
RMCF1210FT619R
Description
RES 619 OHM 1% 1/2W 1210
Chip Resistor - Surface Mount
Construction :
RECTANGULAR
Lead Free :
Lead Free
Case Code (Imperial) :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
619Ohm
Case Code (Metric) :
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
FIXED RESISTOR
Military Standard :
Not
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Published :
Depth :
2.5mm
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
Tolerance :
±1%
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Power Rating :
330mW
Max Power Dissipation :
500mW
Height :
711.2μm
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm