RMCF1210FT5R49
Mfr.Part #
RMCF1210FT5R49
Description
RES 5.49 OHM 1% 1/2W 1210
Temperature Coefficient :
±400ppm/°C
ECCN Code :
EAR99
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Resistance :
5.49Ohm
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Ratings :
AEC-Q200
Height :
711.2μm
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Max Power Dissipation :
500mW
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Tolerance :
±1%
Power Rating :
330mW
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Datasheets
RMCF1210FT5R49
Stackpole Electronics, Inc. RMCF1210FT5R49
FIXED RESISTOR RMCF Series, Thick Film, 5.49Ohm, 0.5W 1/2W, ±1%, -55°C~155°C