RMCF1210FT5M90
Mfr.Part #
RMCF1210FT5M90
Description
RES 5.9M OHM 1% 1/2W 1210
Tolerance :
±1%
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
RMCF
Published :
Resistance :
5.9mOhm
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power Rating :
330mW
Datasheets
RMCF1210FT5M90
Stackpole Electronics, Inc. RMCF1210FT5M90
FIXED RESISTOR RMCF Series, Thick Film, 5.9MOhm, 0.333W 1/3W, ±1%, -55°C~155°C