RMCF1210FT59R0
Mfr.Part #
RMCF1210FT59R0
Description
RES 59 OHM 1% 1/2W 1210
Tolerance :
±1%
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
WRAPAROUND
Height :
711.2μm
Power Rating :
330mW
e3
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
1210 (3225 Metric)
Max Power Dissipation :
500mW
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Resistance :
59Ohm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Datasheets
RMCF1210FT59R0
Stackpole Electronics, Inc. RMCF1210FT59R0
FIXED RESISTOR RMCF Series, Thick Film, 59Ohm, 0.5W 1/2W, ±1%, -55°C~155°C