RMCF1210FT590R
Mfr.Part #
RMCF1210FT590R
Description
RES 590 OHM 1% 1/2W 1210
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Tolerance :
±1%
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Power Rating :
330mW
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Power Dissipation :
500mW
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
Resistance :
590Ohm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C