RMCF1210FT54K9
Mfr.Part #
RMCF1210FT54K9
Description
RES 54.9K OHM 1% 1/2W 1210
Resistance :
54.9kOhm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
Tolerance :
±1%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
Power Rating :
330mW
Datasheets
RMCF1210FT54K9
Stackpole Electronics, Inc. RMCF1210FT54K9
FIXED RESISTOR RMCF Series, Thick Film, 54.9kOhm, 0.333W 1/3W, ±1%, -55°C~155°C