RMCF1210FT45R3
Mfr.Part #
RMCF1210FT45R3
Description
RES 45.3 OHM 1% 1/2W 1210
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e3
Resistance :
45.3Ohm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Series :
RMCF
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
TR, Paper, 7 Inch
Height :
711.2μm
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±1%
Published :
Power Rating :
330mW
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Power Dissipation :
500mW
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Datasheets
RMCF1210FT45R3
Stackpole Electronics, Inc. RMCF1210FT45R3
FIXED RESISTOR RMCF Series, Thick Film, 45.3Ohm, 0.5W 1/2W, ±1%, -55°C~155°C