RMCF1210FT442R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RMCF1210FT442R
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 442 OHM 1% 1/2W 1210
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Max Power Dissipation :
500mW
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Ratings :
AEC-Q200
ECCN Code :
EAR99
Mount :
Surface Mount
Composition :
Thick Film
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Tolerance :
±1%
JESD-609 Code :
e3
Construction :
RECTANGULAR
Pbfree Code :
yes
Published :
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Series :
RMCF
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Number of Terminations :
2
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Resistance :
442Ohm
Radiation Hardening :
No
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height :
711.2μm
Factory Lead Time :
20 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Power Rating :
330mW
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Contact Plating :
Tin
Feature :
Automotive AEC-Q200
Datasheets
RMCF1210FT442R
Stackpole Electronics, Inc. RMCF1210FT442R
FIXED RESISTOR RMCF Series, Thick Film, 442Ohm, 0.5W 1/2W, ±1%, -55°C~155°C