RMCF1210FT42R2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RMCF1210FT42R2
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 42.2 OHM 1% 1/2W 1210
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Power Rating :
330mW
Composition :
Thick Film
Tolerance :
±1%
Series :
RMCF
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
Pbfree Code :
yes
Number of Terminations :
2
Max Power Dissipation :
500mW
Construction :
RECTANGULAR
JESD-609 Code :
e3
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Height :
711.2μm
Radiation Hardening :
No
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mount :
Surface Mount
Published :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Feature :
Automotive AEC-Q200
Contact Plating :
Tin
Resistance :
42.2Ohm
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Ratings :
AEC-Q200
Factory Lead Time :
20 Weeks
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Datasheets
RMCF1210FT42R2
Stackpole Electronics, Inc. RMCF1210FT42R2
FIXED RESISTOR RMCF Series, Thick Film, 42.2Ohm, 0.5W 1/2W, ±1%, -55°C~155°C