RMCF1210FT38R3
Mfr.Part #
RMCF1210FT38R3
Description
RES 38.3 OHM 1% 1/2W 1210
Resistance :
38.3Ohm
Thick Film
ECCN Code :
EAR99
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Case Code (Metric) :
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
JESD-609 Code :
e3
Case Code (Imperial) :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
yes
Lead Free :
Contains Lead
FIXED RESISTOR
Height :
711.2μm
Max Power Dissipation :
500mW
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Tolerance :
±1%
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Power Rating :
330mW
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Datasheets
RMCF1210FT38R3
Stackpole Electronics, Inc. RMCF1210FT38R3
FIXED RESISTOR RMCF Series, Thick Film, 38.3Ohm, 0.5W 1/2W, ±1%, -55°C~155°C