RMCF0805JT43R0
Mfr.Part #
RMCF0805JT43R0
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Description
RES 43 OHM 5% 1/8W 0805
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Case Code (Imperial) :
Tolerance :
±5%
Radiation Hardening :
No
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Power Rating :
125mW
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Max Power Dissipation :
125mW
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Case Code (Metric) :
Height :
660.4μm
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Lead Free :
Lead Free
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Factory Lead Time :
20 Weeks
Working Voltage :
150V
Resistance :
43Ohm