RMCF0402JT240R
Mfr.Part #
RMCF0402JT240R
Description
RES 240 OHM 5% 1/16W 0402
Resistance :
240Ohm
Case Code (Metric) :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Max Power Dissipation :
63mW
Radiation Hardening :
No
Power Rating :
63mW
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Height :
406.4μm
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Tolerance :
±5%
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Construction :
RECTANGULAR
Tape and Reel (TR)
Working Voltage :
50V
Datasheets
RMCF0402JT240R
Stackpole Electronics, Inc. RMCF0402JT240R
FIXED RESISTOR RMCF Series, Thick Film, 240Ohm, 0.063W 1/16W, ±5%, -55°C~155°C