RMCF0402JT130R
Mfr.Part #
RMCF0402JT130R
Description
RES 130 OHM 5% 1/16W 0402
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Tolerance :
±5%
Contact Plating :
Tin
Radiation Hardening :
No
Resistance :
130Ohm
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Published :
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Height :
406.4μm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Working Voltage :
50V
Construction :
RECTANGULAR
Max Power Dissipation :
63mW
Power Rating :
63mW
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Datasheets
RMCF0402JT130R
Stackpole Electronics, Inc. RMCF0402JT130R
FIXED RESISTOR RMCF Series, Thick Film, 130Ohm, 0.063W 1/16W, ±5%, -55°C~155°C