RMCF0402JT100R
Mfr.Part #
RMCF0402JT100R
Description
RES 100 OHM 5% 1/16W 0402
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Max Power Dissipation :
63mW
Construction :
RECTANGULAR
Military Standard :
Not
Tolerance :
±5%
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
0402 (1005 Metric)
Working Voltage :
50V
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Published :
2010
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e3
Case Code (Imperial) :
0402
Mount :
Surface Mount
Depth :
500μm
Case Code (Metric) :
Lead Free :
Lead Free
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Power Rating :
100mW
Resistance :
100Ohm
Height :
406.4μm
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Datasheets
RMCF0402JT100R
Stackpole Electronics, Inc. RMCF0402JT100R
FIXED RESISTOR RMCF Series, Thick Film, 100Ohm, 0.063W 1/16W, ±5%, -55°C~155°C