RL1210FR-070R091L
Mfr.Part #
RL1210FR-070R091L
Description
RES 0.091 OHM 1% 1/2W 1210
Chip Resistor - Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Pbfree Code :
yes
Surface Mount :
660.4μm
Additional Feature :
LASER TRIMMABLE
Mounting Feature :
Surface Mount
Resistance :
91mOhm
Size / Dimension :
0.122Lx0.102W 3.10mmx2.60mm
Construction :
Chip
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Tolerance :
±1%
RL
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Max Power Dissipation :
500mW
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
JESD-609 Code :
e3
Temperature Coefficient :
±800ppm/°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Datasheets
RL1210FR-070R091L
YAGEO RL1210FR-070R091L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RL Series, Thick Film, 91mOhm, 0.5W 1/2W, ±1%, -55°C~155°C