RL1210FR-070R051L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RL1210FR-070R051L
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 0.051 OHM 1% 1/2W 1210
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Series :
RL
Tolerance :
±1%
Published :
Composition :
Thick Film
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
33 Weeks
Pbfree Code :
yes
Feature :
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Size / Dimension :
0.122Lx0.102W 3.10mmx2.60mm
Temperature Coefficient :
±800ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Ratings :
AEC-Q200
Max Power Dissipation :
500mW
Resistance :
51mOhm
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height :
660.4μm
Number of Terminations :
2
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Datasheets
RL1210FR-070R051L
YAGEO RL1210FR-070R051L
RL Series, Thick Film, 51mOhm, 0.5W 1/2W, ±1%, -55°C~155°C