RGC1206DTC23K7
Mfr.Part #
RGC1206DTC23K7
Description
RES 23.7K OHM 0.5% 1/4W 1206
Tolerance :
±0.5%
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Pbfree Code :
yes
Mount :
Surface Mount
Max Power Dissipation :
250mW
Factory Lead Time :
16 Weeks
Published :
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Operating Temperature :
-55°C~155°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Construction :
RECTANGULAR
Height :
762μm
Height Seated (Max) :
0.030 0.75mm
Resistance :
23.7kOhm
Series :
RGC
ECCN Code :
EAR99
Power Rating :
250mW
Contact Plating :
Tin
JESD-609 Code :
e3
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Terminations :
2
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Composition :
Thick Film
Radiation Hardening :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
0.122Lx0.061W 3.10mmx1.55mm
Datasheets
RGC1206DTC23K7
Stackpole Electronics, Inc. RGC1206DTC23K7
FIXED RESISTOR RGC Series, Thick Film, 23.7kOhm, 0.25W 1/4W, ±0.5%, -55°C~155°C