RGC0805DTD4K12
Mfr.Part #
RGC0805DTD4K12
Description
RES 4.12K OHM 0.5% 1/8W 0805
Power Rating :
125mW
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Operating Temperature :
-55°C~155°C
JESD-609 Code :
e3
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Terminations :
2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Factory Lead Time :
16 Weeks
Construction :
RECTANGULAR
Tolerance :
±0.5%
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Resistance :
4.12kOhm
Pbfree Code :
yes
Thick Film
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Working Voltage :
150V
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Mount :
Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
RGC0805DTD4K12
Stackpole Electronics, Inc. RGC0805DTD4K12
FIXED RESISTOR RGC Series, Thick Film, 4.12kOhm, 0.125W 1/8W, ±0.5%, -55°C~155°C