RGC0805DTC523K
Mfr.Part #
RGC0805DTC523K
Description
RES, 0805, 523 KOHM, 0.5%, 50 PP
0805 (2012 Metric)
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Length :
2 mm
Product Status :
Active
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Height :
0.5 mm
Size / Dimension :
0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max) :
0.024 (0.60mm)
Product Type :
Thick Film Resistors
Tolerance :
±0.5%
Power (Watts) :
0.125W, 1/8W
Technology :
Thick Film
Voltage Rating :
150 V
Failure Rate :
Subcategory :
Resistors
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Number of Terminations :
2
Mounting Style :
PCB Mount
Application :
Automotive Grade
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Ratings :
Termination Style :
SMD/SMT
Supplier Device Package :
Power Rating :
125 mW
Composition :
Thick Film
Width :
1.2 mm
Resistance :
523 kΩ
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Series :
RGC
Features :
Datasheets
RGC0805DTC523K
Stackpole Electronics, Inc. RGC0805DTC523K
RGC Series, Thick Film, 523 kΩ, 0.125W, 1/8W, ±0.5%, -55°C ~ 155°C