RGC0805DTC169R
Mfr.Part #
RGC0805DTC169R
Description
RES, 0805, 169 OHM, 0.5%, 50 PPM
2
Technology :
Thick Film
Voltage Rating :
150 V
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Mounting Style :
PCB Mount
Application :
Automotive Grade
Size / Dimension :
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Resistance :
169 Ohms
Width :
1.2 mm
Failure Rate :
Subcategory :
Resistors
Termination Style :
SMD/SMT
Ratings :
Product Type :
Thick Film Resistors
Height :
0.5 mm
Height - Seated (Max) :
0.024" (0.60mm)
Features :
Product Status :
Active
Power (Watts) :
0.125W, 1/8W
Series :
RGC
Length :
2 mm
Package :
Digi-Reel?
Supplier Device Package :
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Tolerance :
±0.5%
Composition :
Thick Film
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Power Rating :
125 mW (1/8 W)
Datasheets
RGC0805DTC169R
Stackpole Electronics, Inc. RGC0805DTC169R
RGC Series, Thick Film, 169 Ohms, 0.125W, 1/8W, ±0.5%, -55°C ~ 155°C