RGC0603FTC698R
Mfr.Part #
RGC0603FTC698R
Description
RES 698 OHM 1% 1/10W 0603
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Tolerance :
±1%
JESD-609 Code :
e3
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Published :
Factory Lead Time :
16 Weeks
Composition :
Thick Film
Construction :
RECTANGULAR
Feature :
Automotive AEC-Q200
Operating Temperature :
-55°C~155°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Working Voltage :
75V
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
ECCN Code :
EAR99
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Power Rating :
100mW
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
0603 (1608 Metric)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Pbfree Code :
yes
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Mount :
Surface Mount
Resistance :
698Ohm
Datasheets
RGC0603FTC698R
Stackpole Electronics, Inc. RGC0603FTC698R
FIXED RESISTOR RGC Series, Thick Film, 698Ohm, 0.1W 1/10W, ±1%, -55°C~155°C