RG2012P-3572-W-T5
Mfr.Part #
RG2012P-3572-W-T5
Description
RES SMD 35.7KOHM 0.05% 1/8W 0805
Chip Resistor - Surface Mount
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Published :
Voltage - Rated :
100V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Feature :
Surface Mount
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Tolerance :
±0.05%
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Power Rating :
100mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Series :
RG
JESD-609 Code :
e3
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Surface Mount :
yes
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Resistance :
35.7kOhm
Factory Lead Time :
18 Weeks
Additional Feature :
ANTI-SULFUR, HIGH PRECISION
Case Code (Metric) :
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Tape and Reel (TR)
Construction :
RECTANGULAR
ECCN Code :
EAR99
Max Power Dissipation :
125mW
Voltage - Rated DC :
150V
Datasheets
RG2012P-3572-W-T5
Susumu RG2012P-3572-W-T5
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RG Series, Thin Film, 35.7kOhm, 0.125W 1/8W, ±0.05%, -55°C~155°C