RG1608V-1820-B-T5
Mfr.Part #
RG1608V-1820-B-T5
Description
RES SMD 182 OHM 0.1% 1/10W 0603
Tolerance :
±0.1%
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Max Power Dissipation :
100mW
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Power Rating :
100mW
Construction :
RECTANGULAR
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Surface Mount :
yes
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Rated Power Dissipation (P) :
0.1667W
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Voltage - Rated :
100V
Temperature Coefficient :
±5ppm/°C
Case Code (Imperial) :
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Height :
508μm
Pbfree Code :
yes
Additional Feature :
ANTI-SULFUR, PRECISION
AEC-Q200
Weight :
2.012816mg
Mounting Feature :
Surface Mount
Resistance :
182Ohm