RG1608V-1541-W-T1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RG1608V-1541-W-T1
Manufacturer
Susumu
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 1.54K OHM 1/10W 0603
Manufacturer :
Susumu
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Max Power Dissipation :
100mW
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height :
508μm
Voltage - Rated DC :
75V
Ratings :
AEC-Q200
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Case Code (Metric) :
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
JESD-609 Code :
e3
Lead Free :
Lead Free
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Termination :
SMD/SMT
Temperature Coefficient :
±5ppm/°C
Packing Method :
TR
Number of Terminations :
2
Series :
RG
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Voltage - Rated :
75V
Construction :
Chip
Case Code (Imperial) :
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Published :
Mounting Feature :
Surface Mount
Tolerance :
±0.05%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Additional Feature :
Ultra Precision
Power Rating :
62.5mW
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Surface Mount :
yes
Resistance :
1.54kohm
ECCN Code :
EAR99
Composition :
Thin Film
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Factory Lead Time :
19 Weeks
Datasheets
RG1608V-1541-W-T1
Susumu RG1608V-1541-W-T1
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RG Series, Thin Film, 1.54kOhm, 0.1W 1/10W, ±0.05%, -55°C~155°C