RG1608Q-16R5-D-T5
Mfr.Part #
RG1608Q-16R5-D-T5
Description
RES SMD 16.5 OHM 0.5% 1/10W 0603
Operating Temperature :
-55°C~155°C
RG
Max Power Dissipation :
100mW
Mounting Feature :
Surface Mount
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
JESD-609 Code :
e3
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated DC :
75V
Number of Terminations :
2
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Construction :
RECTANGULAR
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Factory Lead Time :
17 Weeks
Resistance :
16.5Ohm
Thin Film
Additional Feature :
ANTI-SULFUR, PRECISION
Tolerance :
±0.5%
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated :
75V
ROHS3 Compliant
Surface Mount :
yes
Power Rating :
62.5mW
Height :
508μm
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Case Code (Metric) :
Rated Power Dissipation (P) :
0.1667W
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Lead Free
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Datasheets
RG1608Q-16R5-D-T5
Susumu RG1608Q-16R5-D-T5
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RG Series, Thin Film, 16.5Ohm, 0.1W 1/10W, ±0.5%, -55°C~155°C