RG1608Q-130-D-T5
Mfr.Part #
RG1608Q-130-D-T5
Description
RES SMD 13 OHM 0.5% 1/10W 0603
Power Rating :
100mW
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Mounting Feature :
Surface Mount
Resistance :
13Ohm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Voltage - Rated :
100V
Surface Mount :
yes
Construction :
RECTANGULAR
Height :
508μm
ECCN Code :
EAR99
Rated Power Dissipation (P) :
0.1667W
Max Power Dissipation :
100mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±0.5%
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Weight :
2.012816mg
Ratings :
AEC-Q200
Additional Feature :
ANTI-SULFUR, PRECISION
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Series :
RG
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated DC :
75V