RG1608P-86R6-D-T5
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RG1608P-86R6-D-T5
Manufacturer
Susumu
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 86.6 OHM 0.5% 1/10W 0603
Manufacturer :
Susumu
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Power Rating :
62.5mW
Voltage - Rated :
75V
Number of Terminations :
2
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Termination :
SMD/SMT
JESD-609 Code :
e3
Series :
RG
Rated Power Dissipation (P) :
0.1667W
Published :
Lead Free :
Lead Free
Case Code (Metric) :
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Additional Feature :
ANTI-SULFUR, PRECISION
Case Code (Imperial) :
Ratings :
AEC-Q200
Construction :
RECTANGULAR
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Resistance :
86.6Ohm
Factory Lead Time :
17 Weeks
Pbfree Code :
yes
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Mounting Feature :
Surface Mount
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Surface Mount :
yes
Voltage - Rated DC :
75V
Composition :
Thin Film
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±0.5%
Datasheets
RG1608P-86R6-D-T5
Susumu RG1608P-86R6-D-T5
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RG Series, Thin Film, 86.6Ohm, 0.1W 1/10W, ±0.5%, -55°C~155°C