RG1608P-78R7-D-T5
Mfr.Part #
RG1608P-78R7-D-T5
Description
RES SMD 78.7 OHM 0.5% 1/10W 0603
Tolerance :
±0.5%
Voltage - Rated DC :
75V
Voltage - Rated :
100V
Additional Feature :
ANTI-SULFUR, PRECISION
Power Rating :
100mW
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Pbfree Code :
yes
Construction :
RECTANGULAR
Height :
400μm
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Resistance :
78.7Ohm
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Surface Mount
Factory Lead Time :
17 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Weight :
2.012816mg
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.1667W
Case Code (Metric) :
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Case Code (Imperial) :
Datasheets
RG1608P-78R7-D-T5
Susumu RG1608P-78R7-D-T5
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RG Series, Thin Film, 78.7Ohm, 0.1W 1/10W, ±0.5%, -55°C~155°C