RG1608P-2490-D-T5
Mfr.Part #
RG1608P-2490-D-T5
Description
RES SMD 249 OHM 0.5% 1/10W 0603
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Voltage - Rated DC :
75V
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Case Code (Imperial) :
Construction :
RECTANGULAR
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Max Power Dissipation :
100mW
Terminal Shape :
WRAPAROUND
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±0.5%
Ratings :
AEC-Q200
Mounting Feature :
Surface Mount
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.1667W
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Factory Lead Time :
17 Weeks
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Additional Feature :
ANTI-SULFUR, PRECISION
Resistance :
249Ohm
Power Rating :
62.5mW
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Rated :
75V
Surface Mount :
yes
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Lead Free :
Lead Free
Pbfree Code :
yes
Datasheets
RG1608P-2490-D-T5
Susumu RG1608P-2490-D-T5
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RG Series, Thin Film, 249Ohm, 0.1W 1/10W, ±0.5%, -55°C~155°C