RG1608P-1471-B-T5
Mfr.Part #
RG1608P-1471-B-T5
Description
RES SMD 1.47KOHM 0.1% 1/10W 0603
Height :
508μm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.1667W
Tolerance :
±0.1%
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Rated :
75V
Pbfree Code :
yes
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Additional Feature :
ANTI-SULFUR, PRECISION
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Construction :
RECTANGULAR
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Resistance :
1.47kOhm
Power Rating :
100mW
Max Power Dissipation :
100mW
Voltage - Rated DC :
75V
Datasheets
RG1608P-1471-B-T5
Susumu RG1608P-1471-B-T5
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RG Series, Thin Film, 1.47kOhm, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~155°C