RG1608P-1401-B-T5
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RG1608P-1401-B-T5
Manufacturer
Susumu
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 1.4K OHM 0.1% 1/10W 0603
Manufacturer :
Susumu
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Case Code (Metric) :
Lead Free :
Lead Free
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
ECCN Code :
EAR99
Surface Mount :
yes
Tolerance :
±0.1%
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Ratings :
AEC-Q200
Max Power Dissipation :
100mW
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Construction :
RECTANGULAR
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Number of Terminations :
2
Termination :
SMD/SMT
Composition :
Thin Film
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Case Code (Imperial) :
Factory Lead Time :
18 Weeks
Voltage - Rated DC :
75V
Series :
RG
Height :
508μm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Additional Feature :
ANTI-SULFUR, PRECISION
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Published :
Power Rating :
100mW
Mounting Feature :
Surface Mount
Voltage - Rated :
75V
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Rated Power Dissipation (P) :
0.1667W
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Resistance :
1.4kOhm
Datasheets
RG1608P-1401-B-T5
Susumu RG1608P-1401-B-T5
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RG Series, Thin Film, 1.4kOhm, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~155°C