RG1608N-4642-B-T5
Mfr.Part #
RG1608N-4642-B-T5
Description
RES SMD 46.4KOHM 0.1% 1/10W 0603
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Published :
Voltage - Rated :
75V
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Construction :
RECTANGULAR
Tolerance :
±0.1%
RG
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Rated DC :
75V
Additional Feature :
ANTI-SULFUR, PRECISION
ROHS3 Compliant
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Resistance :
46.4kOhm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Power Rating :
62.5mW
Mounting Feature :
Surface Mount
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Case Code (Metric) :
Surface Mount :
yes
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
2
ECCN Code :
EAR99
Rated Power Dissipation (P) :
0.1667W
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Max Power Dissipation :
100mW
Height :
508μm
Ratings :
AEC-Q200
Pbfree Code :
yes
Datasheets
RG1608N-4642-B-T5
Susumu RG1608N-4642-B-T5
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RG Series, Thin Film, 46.4kOhm, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~155°C