RG1608N-3742-B-T5
Mfr.Part #
RG1608N-3742-B-T5
Description
RES SMD 37.4KOHM 0.1% 1/10W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Rated Power Dissipation (P) :
0.1667W
Voltage - Rated :
100V
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Ratings :
AEC-Q200
Pbfree Code :
yes
Power Rating :
100mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Series :
RG
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Max Power Dissipation :
100mW
Surface Mount :
yes
Number of Terminations :
2
JESD-609 Code :
e3
Termination :
SMD/SMT
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Weight :
2.012816mg
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Mounting Feature :
Surface Mount
Tolerance :
±0.1%
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Factory Lead Time :
18 Weeks
Height :
508μm
Case Code (Imperial) :
ECCN Code :
EAR99
Additional Feature :
ANTI-SULFUR, PRECISION
Case Code (Metric) :
Construction :
RECTANGULAR
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Published :
Resistance :
37.4kOhm
Voltage - Rated DC :
75V
Datasheets
RG1608N-3742-B-T5
Susumu RG1608N-3742-B-T5
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RG Series, Thin Film, 37.4kOhm, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~155°C