RG1005P-6490-D-T10
Mfr.Part #
RG1005P-6490-D-T10
Description
RES SMD 649 OHM 0.5% 1/16W 0402
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power Rating :
63mW
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Max Power Dissipation :
63mW
JESD-609 Code :
e3
Published :
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Thin Film
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Case Code (Imperial) :
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Number of Terminations :
2
Construction :
RECTANGULAR
Case Code (Metric) :
Weight :
652.039032μg
Factory Lead Time :
17 Weeks
Surface Mount :
yes
Voltage - Rated :
75V
ECCN Code :
EAR99
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Mounting Feature :
Surface Mount
Resistance :
649Ohm
Additional Feature :
ANTI-SULFUR, PRECISION
Voltage - Rated DC :
25V
Height :
406.4μm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Tolerance :
±0.5%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pbfree Code :
yes
Susumu RG1005P-6490-D-T10
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RG Series, Thin Film, 649Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.5%, -55°C~155°C